Web Site Yaptırmak İstiyorum

web-sitesi-yaptirmak-istiyorum

Günümüzde internet gerek bireysel gerekse de kurumsal anlamda hedef kitlenize ulaşmak için en ideal platformların başında gelmektedir. Bu doğrultuda Maraş Web Tasarım olarak web site yaptırmak istiyorum taleplerinize en ideal ve hızlı çözümleri sunmaktayız. Hedeflerinize uygun bir biçimde yaptığımız web site tasarımlarıyla dijital dünyadaki görünürlüğünüzü önemli ölçüde artırabilirsiniz. Bu anlamda Maraş Web Tasarım olarak sizlere kapsamlı bir destek sağladığımızı vurgulamak isteriz.

İyi bir web sitesi oluşturmak için öncelikle sağlam bir planlama şarttır. Bir web sitesi tasarlamak etkileyici bir mimarinin yanı sıra ergonomik bir kullanım için gerekli araçları da içerir. Bu nedenle yalnızca görsel açıdan kuvvetli bir web sitesinin kullanıcılara hitap edeceğini düşünmek doğru değildir. Ayrıca web sitenizin, markanızın hedeflerini ve karakterini de güçlü bir şekilde yansıtması gerekir. Dolayısıyla bir web site yapım sürecinin birbiriyle ilişkili pek çok süreç barındırdığını vurgulamak gerekir. Gelin şimdi iyi bir web sitesinin tasarım aşamasında hangi bileşenlere dikkat etmek gerektiğine yakından bakalım.

Web Site Yaptırmak İstiyorum
Web tasarım yapan firmaların Web Site Yaptırmak İstiyorum diyen müşterilerine her zaman şeffaf olmalıdırlar.

İyi Bir Web Site İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Yukarıda da vurguladığımız gibi web tasarım ziyaretçilere yalnızca görsel açıdan güçlü bir site sunmaktan ibaret değildir. Elbette görsellik tasarım sürecinin önemli bir parçasıdır. Ancak aynı zamanda sitenin nasıl çalıştığı, hangi etkileşime nasıl tepki verdiği gibi işlevsel özellikler de son derece önemlidir. Bu doğrultuda Maraş Web Tasarım olarak sitenizin tasarımında görsellikle beraber tüm bu detayları ele aldığımızı vurgulamak isteriz. Hem görsel açıdan etkileyici hem de kullanıcı dostu bir web site yaptırmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bu hatırlatmayı yaptıktan sonra bir web sitesini kusursuzlaştıran noktalar hakkında bilgi verebiliriz:

1. Sezgisel Kullanım

Bir web sitesinin en önemli noktalarında kullanılabilirlik açısından yüksek performansa sahip olmasıdır. Unutmayın ki internet dünyasında sizinle benzer hizmetleri sunan pek çok web sitesi mevcuttur. Bu nedenle kullanıcıların büyük çoğunluğu sitenizi öğrenmekle vakit kaybetmeyecektir. Dolayısıyla sitenizin daha ilk bakışta anlaşılabilir bir kullanım vadetmesi gerekir. Bunun için sitenizde yer alan her sayfanın basit bir arayüze sahip olması şarttır.

Bu doğrultuda web sitenizin kendini açıklayan bir yapıda olmasına dikkat etmelisiniz. Bir ziyaretçi sitenize giriş yaptığında herhangi bir soru işaretiyle karşı karşıya kalmamalıdır. Hiç düşünmeden, sezgisel olarak hareket ederek aradığını bulması en ideal olanıdır. Böylelikle ziyaretçileriniz sitenizde aradıkları ürün ya da içeriklere çok daha hızlı bir biçimde erişebilir. Nitekim bu durum sitenizde daha fazla gezinmeleri için ziyaretçileri teşvik edecektir.

2. Görsel Hiyerarşi

Başarılı bir site tasarımında önemli bir diğer nokta görsel hiyerarşidir. Bir web sayfasına giriş yaptığımızda karşımıza pek çok içerik birden çıkar. Kategoriler, menü butonları, konu başlıkları ve buna benzer pek çok şey kafa karıştırıcı olabilir. Bu nedenle sitenin görsel açıdan ziyaretçinin işini kolaylaştırması gerekir. Dolayısıyla web sitesinde yer alan içerikler önem sırasına göre görsel açıdan düzenlenmelidir. Görsel hiyerarşi oluşturmada kullanılan iki bilindik yöntemden bahsedebiliriz:

  • Boyut Hiyerarşisi: İsminden de fark edebileceğiniz üzere boyut hiyerarşisi önemli içerik ya da butonların boyut olarak öne çıkarılmasıdır. Boyutlardaki ayrım, sitenizi ilk kez ziyaret eden bir kullanıcının bile nereye bakması gerektiği konusunda yardımcı olur.
  • İçerik Hiyerarşisi: Boyut hiyerarşisine ek olarak içeriklerinizin sayfanızdaki konumlarını önem sırasına göre düzenleyebilirsiniz. Böylelikle ziyaretçileriniz öncelikle en önemli içeriğe ulaşarak daha sonra diğer içeriklere yönelecektir.

3. Erişilebilirlik

Web sitenizin kullanıcı dostu olması açısından bir diğer önemli nokta erişilebilirliktir. Bir ziyaretçi web sitenize giriş yaptığında aradığı bilgiye en kolay şekilde erişebilmelidir. Bu nedenle metninizin okunaklı, renklerinizin rahatsız edicilikten uzak olması gerekir. Bu doğrultuda erişilebilirlik açısından iki önemli faktör sıralayabiliriz:

  • Seçtiğiniz yazı tipleri herkes tarafından okunabilen basit fontlar olmalıdır. Aynı şekilde yazı boyutu olarak da genel internet alışkanlıklarından vazgeçmemeniz en ideal seçenektir.
  • Renkler söz konusu olduğunda ise kontrast ve arka plan dikkat etmeniz gereken iki noktadır. Öncelikle arka planınızın içeriğin önüne geçmemesi gerekir. Ayrıca ziyaretçileri rahatsız etmeyen renkler seçmeniz de bu açıdan önemlidir. İçerik metinlerinizle arka planlarınızın kontrastını iyi ayarlayarak kullanıcı dostu bir tasarım elde edebilirsiniz.

4. Hick Kanunu

Sadece web tasarım değil, pazarlama sektöründe de Hick kanununun öne çıkan bir veri olduğunu söyleyebiliriz. Hick kanununa göre fazla seçenek karar almak için gereken süreyi artırır. Bu da örneğin pazarlama açısından satışın düşmesi anlamına gelir. Çünkü pazarlama söz konusu olduğunda hedef müşteriyi düşünmeye sevk etmekten daha çok harekete geçirmektedir.

Farklı şekilde olsa da web tasarım söz konusu olduğunda da Hick kanunu geçerlidir. Ziyaretçilerinize fazla seçenek sunmak ilk bakışta son derece olumlu gözükebilir. Ancak fazla seçenek öğrenmesi zor bir site tasarımı anlamına gelir. Ne kadar çok seçenek varsa bir sitede gezinmek o kadar zorlaşır. Bu nedenle dikkat dağıtıcı seçenekleri ortadan kaldırmanız sitenizin verimliliği açısından çok daha iyidir.

5. İlgi Çekici İçerik ve Etkileşim

İnternetin asıl amacı kullanıcılara aradıkları bilgileri sağlamaktır. Bu doğrultuda içeriklerinizin kullanıcıların aramalarına uygun olduğundan emin olmalısınız. Ziyaretçileriniz aradıkları içerikleri bulabildiklerinde sitenizde daha çok vakit geçirecektir. Buna ek olarak günümüzde internetin yaygınlaşmasının etkileşim olanaklarını artırdığını da göz ardı etmemelisiniz. Bu nedenle ziyaretçilerinize içeriklerinizle etkileşime geçebilecekleri farklı seçenekler sağlamalısınız.

Aklınızda web site yaptırmak istiyorum diye düşünüyorsanız doğru yerdesiniz. Maraş Web Tasarım olarak aklınızdaki web site yaptırmak istiyorum sorusunu çözüme kavuşturuyoruz.

Siz de kariyerinize ya da markanıza dijital bir kimlik kazandırmak istiyor ve “Web site yaptırmak istiyorum.” diyorsanız, sitemizdeki iletişim bilgileri üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Mail Adresimiz [email protected]

Telefon Numaramız
0545 517 19 16

Uzman kadrosuyla markanızın ihtiyaç duyduğu adımları kısa sürede belirleyen Maraş Web Tasarım, hızlı bir yükseliş için gerekli olan işlemleri hemen yerine getirerek dijital dünyadaki varlığınızı güçlendirmekte ve markanızı dijital dünyaya taşımaktayız.

  • Hakkımızda
  • Hizmetlerimiz
  • Referanslarımız
  • Blog
  • İletişim